Avokado Yağı

Avokado alışılmadık bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu meyvenin aksine, sağlıklı yağlar açısından zengindir ve sıklıkla yağ üretmek için kullanılır.  Avokado yağı, zeytinyağı kadar iyi bilinmese de , lezzetlidir.  Avokado yağı da büyük ölçüde antioksidanlar ve sağlıklı yağlar içeriğiyle ilgili çok sayıda faydaya sahiptir. Bu makalede bu faydalar sizlere ayrıntılı şekilde sunulacaktır.

Avokado Yağı Nedir?

Avokado YağıAvokado yağı, etten alınan ve meyvenin pulpa veya “etini” çıkarmak için damıtılmış olan  avokado meyvesinden elde edilen yağdır. Bu, genellikle bitkiden ziyade bir bitkinin somunu veya çekirdeğinden alınan yağlar arasında nadirdir. Bunun avokado yağı ile açık nedeni avokado tohumunun toksisitesidir. Yılın yarısı boyunca hasat edilen ve daha sonra stoklanan zeytin ve Argan gibi rakiplerinden yıl boyu üretim yapmak çok daha kolay bir yağdır. Avokado yağı yaygın bir sağlıklı gıda olarak satılmaktadır.

Avokado yağı, kullanım amacına bağlı olarak çok farklı şekilde işlenir: cilt ürünleri için yağın ekstraksiyonu ve işlenmesi genellikle ağartma ve koku giderme işlemlerini içerir, bu da pişirme kullanımı için tamamen uygun değildir. Bununla birlikte, pişirme yağı daha saftır ve hem cilt hem de pişirme amacıyla kullanılabilir.

Avokado Yağı Faydaları

Avokado Yağı sağlık yararları arasında bağışıklık sistemini iyileştirmek, kalp hastalıklarıyla mücadele etmek, kan sağlığını geliştirmek, göz sağlığını korumak, yaşlanma ve ciddi hastalıklarla mücadele etmek, prostat kanseri riskini azaltmak ve metabolizmayı düzenlemek bulunmaktadır. Diğer faydalar arasında eklem sağlığının iyileştirilmesi, artritle mücadele, diş sağlığının korunması, cilt sağlığının iyileştirilmesi ve kuru ve hasar görmüş saçların onarılması yer alır.

Avokado Yağının Bağışıklık Sistemine Faydası 

Avokado yağıda  diğer birçok vitaminin biyolojik kullanımında bir taşıyıcı ve katalizördür. Öncelikle, karotenoidlerin (A vitamini analogları) ve E Vitamini emilimini arttırabilir. Bunlar insan bağışıklık sisteminin düzgün işleyişinde son derece önemlidir. Avokado yağının alımının arttırılması, hastalığa karşı geliştirilmiş bir direnç ve genel olarak sağlığı iyileştirmek anlamına gelebilir.

Avokado Yağıyla Kalp Sağlığı

Avokado’da bulunan oleik asit, omega ailesinin çok daha az ünlü bir üyesi olan Omega-9’dur. Bu öncelikle vücutta bir dereceye kadar üretilebildiğinden, ancak Oleik asidin diyet alımının, arterlerin ve koroner kalp hastalığında plak birikmesine karşı koruyan kalbin sağlığı ve uzun ömürlülüğü üzerinde büyük yararları olabilir.

Avokado Yağı Kolesterolü Dengeler

‘Kan lipitleri’ kan dolaşımındaki çeşitli yağların dengesini, ‘iyi’ ve ‘kötü’ kolesterollerin yanı sıra trigliseritleri ifade eder. Kötü kolesterol veya trigliseritlerin çok fazla olması hiperlipidemiye neden olabilir ve arterlerin tıkanması, kan basıncında artış ve kalp krizi olasılığının artması gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Hindistan cevizi, ayçiçek ve hatta zeytinyağı gibi diğer yağlarla karşılaştırıldığında avokado, iyi kolesterolü geliştirmek için zeytin bağlarken kötü kolesterolü düşürmede en iyi etkiye sahiptir. Bunlar henüz insan çalışmalarında tartışılmamıştır, ancak çeşitli hayvan çalışmaları umut verici sonuçlar vermektedir.

Göz Sağlığı için Avokado Yağı 

Avokado yağı, çeşitli antioksidan ajanlarda yüksektir – diğer bitkilerin çekirdeğinden  ziyade avokadodan elde edildiği gibi, daha fazla miktarda fitokimyasal madde sağlar. Bunlar sağlık yararları sağlayan ve vitaminlere benzer bazı etkileri olan bitki bazlı kimyasallardır. Lutein bunun sadece bir örneği, inanılmaz derecede etkili antioksidanlar ve genellikle karotenoidlerde (A vitamini) gördüğümüz gözlerin sağlığı üzerinde benzer etkileri vardır .

Luteinin spesifik etkilerinden başka, avokado yağının antioksidan özellikleri, yaşlanmanın olumsuz etkilerinin, organların degradasyonunun ve kanserin gelişmesinin önemli bir nedeni olan hücre hasarı risklerini azaltabilir. Mısır yağlarından avokado yağına basit bir geçiş yaparak, yaşlanmanın görünür ve içsel belirtilerini azaltabilir ve geleceğe yönelik sağlığı iyileştirebiliriz – bu büyük bir faydadır, ancak avokado yağının lezzetli olduğunu düşündüğümüzde daha da fazlasını vermektedir.

Avokado Yağı Prostat Kanseri Risklerini Azaltır

Bitki besinlerinde bulunan fitoteroller ,kolesterol benzeri bileşikler de, belirli kanser türlerinin önlenmesi yoluyla vücudun sağlığını ve esenliğini iyileştirebilir. Avokado yağında bulunan fitosterollerin, prostat kanserine yakalanma olasılığını tercihen etkilediği gösterilmiştir, bu da mısır yağlarından avokado yağına geçişin, yaşamı değiştiren tıbbi durumların ortaya çıkması riskini azaltabileceği anlamına gelir.

Avokado Yağı Metabolizmayı düzenler 

Avokado yağı bileşimi ayrıca sağlığa yararlıdır – temel olarak kan şekeri seviyelerinin kontrolünde ve insülinin sağlıklı sekresyonunda etkili olan tekli doymamış yağlardan oluşur. Tip-2 diyabet hastası olanlar için bu büyük bir fayda olabilir. Ayrıca , vücutta sentezlenemeyen avokado yağında bulunan düşük Omega 3 ve 6 seviyeleri de vardır , bu yüzden de diyette olmaları sağlık açısından faydalıdır.

Avokado Yağı Artrit’e Karşı İyidir

Çalışmalar, avokado yağıda dahil olmak üzere belirli yağ türlerinin tüketiminin, artrit semptomları olan eklemlerdeki sertliği ve ağrıyı azaltabildiğini göstermiştir. Bu yaşlanma ile ilişkili bir diğer yaygın sorun ve inanılmaz rahatsız edici olabilir. Bu, avokado yağının artritin erken dönemlerinde koruyucu etkilerinin olduğu anlamına gelebilir – çalışmalar sağlıklı bireylerde eklem sağlığının iyileştirilmesinde etkinliği göstermemiştir.

Avokado Yağıyla Diş Sağlığı 

Artritin (özellikle de osteoartrit) ciddiyetinin azalması diş sağlığı ile de ilgilidir: minerallerin kemik ve diş dokularına doğru şekilde alınması bu alanlarda sürekli sağlığın önemli bir parçasıdır. Çalışmalar, avokado yağının, dentin ve mine bakımı konusunda yardımcı olan kemik ve diş minerallerini bozan proteinleri bloke ettiğini düşündürmektedir. Vücudun bu bölgelerinde kalsiyum ve potasyum sağlığını koruyabilirsek, daha sağlıklı dişler, diş etleri ve kemikleri ileri yaşta tutabiliriz.

Cilt için Avokado Yağı

Avokado yağı,  doğrudan cilde uygulanması cilt sağlığı için yararlıdır! Avokado yağının A vitamini ve E vitamini emilimini iyileştirmedeki etkisinden daha önce bahsetmiştik , ancak E vitamini cilt ve saçın sağlığıyla yakından ilişkilidir. Aynı şekilde, cilde avokado yağı uygulandığında, nemlendirici bir maddedir, UV ışın koruması sağlar ve kanser hücreleriyle savaşmak için kullanılan persin gibi kimyasallar içerir. Avokado yağının anti-enflamatuar etkileri, deriye uygulandığında doğrudan etkili olabilir, lekeler  ve düşük seviyeli tahrişler etrafında iltihap görünümünü azaltır.

Saç için Avokado Yağı

Cilt sağlığında olduğu gibi, avokado yağı saçlarla beslendiğinde veya doğrudan saça uygulandığında saçların kozmetik ve sağlıklı kılması için faydalıdır. Anahtar besinlerin emilimi ve kullanımı pişirme yoluyla elde edilir, ancak saça doğrudan uygulama, esansiyel yağların dengesini destekler ve hasarı onarmaya yardımcı olur. Bu genellikle aşırı rüzgar, ısı, soğuk, tımar ve kuru saça bağlı hasarı tedavi etmek için kullanılır.

 

Avokado yağının kendisi ve meyvesi de saç, cilt ve sağlık açısında daha bir çok avantaj barındırmaktadır. Yazımız sizlere en önemli yararları hakkında bilgiler vermişti ve umarım işinize yaramıştır. Sabırlı bir şekilde yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı kalmanızı dileriz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*