Ayçiçek Yağı mı Zeytin Yağı mı ?

Bu sağlık bilinçli yiyecekler ve gıda uzmanları arasında ortak bir tartışmadır. Ayçiçek yağı ve zeytinyağı, besin değerleri ve sağlık yararları için övgüyle yazılar döşenmiş yağlardır. Fakat eğer birbirleriyle karşılaştırılırlarsa hangisi daha iyi olur bizler ona bakalım. Baştan da belirtelim ki Canan Karatay’ın  zeytinyağı faydaları hakkında söyledikleri tamamiyle doğrudur ve desteklemekteyiz.

Ayçiçek Yağı vs Zeytinyağı 

Ayçiçek YağıSağlığımız için hangisinin daha iyi olduğunu bilmek için hem ayçiçeği yağını hem de zeytinyağını karşılaştıralım:

Her iki yağ da bitki bazlıdır ve çorba kaşığı başına yaklaşık 120 kalori içerir. Her ikisi de çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlardır. Bu tür yağ asitlerinin kandaki kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterol geliştirdiği bilinmektedir.

Ayçiçek yağı içeren linoleik asit  % 65 oranındadır, zeytinyağı% 10’unu içerir. Ayrıca nörolojik fonksiyonları artıran ve inflamasyonu azaltan omega 3 yağ asitleri ve omega 6 yağ asitleri içerir. Zeytinyağındaki oleik asit  vücutta onkojeni baskıladığı bilinen tekli doymamış bir yağ asididir. Yani, Sezar salatası için bir daha ki sefere zeytinyağı eklediğinde kanserle savaştığını da harılamalısın.  Oleik asidin, hücreleri karsinojenler tarafından salınan toksinlerden de koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca, pişirildiklerinde etlerde oluşan karsinojen miktarını da azaltır.

Ayçiçek Yağı ve  Zeytinyağı Arasındaki Fark

E vitamini , çeşitli yararları nedeniyle her gün sağlıklı dozlarda alınmalıdır. Bazı kanser türlerinin veya kronik hastalıkların gelişmesine yol açabilen serbest radikallerin oluşumunu azaltır. E vitamini ayrıca arterioskleroz, göğüs ağrısı, arter tıkanıklığı gibi bacak ağrıları gibi vasküler komplikasyonları önler. Ayrıca diyabet ve semptomlarını hafifletir. E vitamini astım, cilt hastalıkları, katarakt vb. gibi sorunlara karşı da koruma sağlar.

  • Ayçiçek yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır. Ayçiçek yağında bulunan E vitamininin romatoid artrit ve kolon kanserini de önlediği bulunmuştur. Zeytinyağı ve ayçiçek yağı kullanan ülkelerin ana yemek yağları olarak daha düşük astım oranlarına sahip oldukları bulunmuştur.
  • Zeytinyağı E vitamininin iyi bir oranını içerir. Kanola, mısır veya soya fasülyesi gibi diğer yağlarda bulunan E vitamini, akciğer fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olan gama-tokoferol formunda bulunur. Ancak, zeytinyağı ve ayçiçek yağı, bu tür olumsuz bir etkiye sahip olmayan alfa-tokoferol formunda E vitamini içerir.

K vitamini , çeşitli sağlık yararları sağlayan bir başka önemli besindir. Kan pıhtılaşma mekanizmasında önemli bir faktör olarak hizmet eder ve aşırı kanamayı durdurur. Ayrıca kemikleri güçlendirir ve yaşlı kadınlarda osteoporozu önleyebilir.

  • Ayçiçek yağı her yemek kaşığı başına 1 mikrogram K vitamini içerir.
  • Zeytin yağı Yemek kaşığı başına 8 mikrogramdan fazla K vitamini içerir.

Bitki yağları, hayvan kaynaklarından elde edilenlerden daha az mineral yağ içerir. İşte ayçiçek yağı ve zeytinyağındaki mineral içeriği arasında bir fark buradadır.

  • Ayçiçek yağı bitkisel bir yağ olması, hiç mineral içermez.
  • Zeytinyağı bir meyve yağıdır ve eser miktarlarda olmasına rağmen birkaç minerale sahiptir. Hemoglobinin önemli bir bileşeni olan demir, kanınızdaki oksijen taşıyıcısı olarak görev yapar. Kas tonusu ve kalp sağlığını koruyan potasyum.
    Potasyum benzeri fonksiyonlara sahip sodyum ve kemik ve dişler için iyi olan kalsiyum içerir.

Zeytinyağı Daha Sağlıklıdır 

Yukarıdaki karşılaştırmadan, zeytinyağının Vitamin K içeriği, yağ asitleri ve mineraller bakımından ayçiçek yağından daha sağlıklı olduğu açıktır. Zeytinyağı omega 6 yağ asidi ve omega 3 yağ asidi dengesine müdahale etmezken, ayçiçek yağı bu yağ asitlerinin oranını arttırabilir. Ayçiçeği yağındaki çoklu doymamış yağlar, zeytinyağından daha kolay bir şekilde çürümeye yardımcı olabilir. Zeytinyağının meyveli bir tadı vardır. Yani, bir dahaki sefere yemeklik yağ için alışverişe gittiğinizde, doğru seçimi yaptığınızdan emin olun.

 

Ülkemizde daha çok ucuz olmasından kaynaklı seçilen ayçiçek yağı ve ister istemez merak edilen zeytin yağı hakkında bilgilerimiz buraya kadardır. Konumuzla alakalı olarak Zeytin Yağı Saç Bakımı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*