Badem Yağı Faydaları

Badem yağı faydaları oldukça fazla olan ve doyurucu bir besindir. Bu lezzetli ağaç fıstıklarından gelen yağ, cilt ve saç bakımında doğal bir madde olarak yaygın olarak kullanılır, ancak az sayıda insan sağlığınız için de iyi olabileceğini fark eder. Bu makalede badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayacağı ve çok amaçlı, toksik olmayan güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceği anlatılmaktadır. İyi okumalar dileriz.

Badem Yağı

Badem YağıBadem , daha yaygın olarak badem ağacı olarak bilinen Prunus dulcis ağacının yenilebilir tohumlarıdır. Bademler genellikle fındık olarak adlandırılsa da, aslında şeftaliye benzeyen badem meyvesinin merkezinde bulunan tohumlardır. Badem bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta süt ürünü olarak bile kullanılabilir. Yağ açısından çok zengindirler, bu da onları mükemmel bir yağ kaynağı yapar. Tatlı bademler genelde tüketilen ve kozmetik alanında kullanılan cinslerdir. Bu arada, acı bademlerin tıbbi özellikleri olduğuna inanılmaktadır, ancak uygun şekilde işlenmedikleri takdirde toksik etkileri vardır ve genelde kullanımları tavsiye edilmez. Özel öneriler ile kullanılırlar. Dahası, yaygın olarak mevcut değiller.

Badem Yağının Cilde Faydaları 

 

 • E, A ve B vitaminleri ile zenginleştirilmiş bu mucizevi yağ, cildi nemlendirir ve emilmeyi artırır, böylece gözeneklerin tıkanmaması sağlanır.
 • Gözlerdeki koyu halkalardan kurtulmak için kesin bir çare  olarak badem yağı ile göz çevresine  masaj yapmaktır. Badem yağındaki E vitamini cildi canlandıracak ve düzenli kullanımda cildinizi   aydınlatacaktır . Badem yağının düzenli kullanımı ayrıca göz çevresindeki kırışıklıkları ve karga ayaklarını da azaltacaktır.
 • Bu yağda bulunan E vitamini ve yağ asitleri cildinizi gençleştirir ve yaşlanma belirtilerini önler. Sadece cildin yenilenmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda kırışıklıklarla da savaşır.
 • Kir, ter vb. gibi dış etkenlerin neden olduğu ölü deri hücrelerinin birikmesi nedeniyle cildin donuk görünme eğilimi gösterir. Badem yağının nemlendirici özelliği, kirleri ve ölü cildi gevşetir ve bunları çıkarması son derece kolaydır.
 • Badem yağı, akne, sedef hastalığı ve egzama gibi her türlü cilt problemi için zamanla test edilmiş bir ilaçtır. Tahriş yatıştırır ve cildi rahatlatır. Badem yağının yumuşatıcı olduğunu zaten söylemiştik. Nemlendirici özelliği, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Badem yağının doğal bir güneş kremi olarak davrandığını biliyor muydunuz? SPF 5’e sahiptir ve sadece güneş yanığı ve güneş lekelerini  önler, aynı zamanda güneşin etkilerini de tersine çevirir. Badem yağı içindeki E vitamini, cildi güneşin zararlı ışınlarından besler ve korur.
 • Badem yağı hafif bir yağdır ve bu nedenle diğer yağlara kıyasla daha az yağlıdır. El ve ayak kremleri için ucuz bir alternatiftir. Cildi yumuşatır ve   yumuşak kalmasını sağlar ve ayrıca hafifliğinden dolayı cilde kolayca emilir. Badem yağı çok güzel kokar ve çinko içeriği sert cildi rahatlatır ve kırık topukları iyileştirir.
 • Makyajı kolayca çıkarmak için badem yağını kullanabileceğini biliyor muydun? Badem yağı gözenekleri etkili bir şekilde açar ve tüm makyaj izlerinin gitmesini sağlar.
 • Yumuşak, pembe dudaklar da sizin olabilir,  badem yağı ile bu mümkündür. Badem yağının zengin vitamin içeriği ve nemlendirici özellikleri dudaklarınızı yumuşak ve pembeye dönüştürebilir

Badem Yağının Saça Faydaları 

 

 • Saçlardaki badem yağının düzenli kullanımı, saç parlaklığını ve dokusunu iyileştirir. Zengin bir magnezyum kaynağı olan badem yağı, saçların büyük ölçüde dökülmesini önler.
 • Sağlıksız saçlar asla iyi bir işaret değildir. Ancak yoğun programlarımızla birlikte kir  onu daha da kötüleştiriyor. Bu yağ ile saçların düzenli masajı da bölünmüş uçları önleyebilir. Badem, kastor ve zeytinyağlarını eşit oranda karıştırın ve saçınıza bu karışımla masaj yapın. Haftada bir veya iki kez uygulayın ve farkı hissedin.
 • Saçınızı her yıkadığınızda , bu mucize yağının birkaç damlasına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Saçınızı koruyacak ve yumuşak, sulu ve parlak tutmaya devam edecektir.Badem yağının hafif dokusu, parlaklık arttırıcılar veya saçma kondisyonlayıcıları için mükemmel bir alternatif oluşturur. Ayrıca esansiyel yağ asitleri ve E vitamini varlığı nedeniyle inanılmaz nemlendirme özelliklerine sahiptir.
 • Kepek seni en sevdiğin siyah elbiseyi giymekten alıkoyacaksa, kendine sıcak bir badem yağı saç  masajı yapmanın zamanı geldi. Badem yağı ölü hücreleri temizleyerek kepekleri etkili bir şekilde iyileştirir. Ayrıca saçı besler ve   saç sorunlarına karşı korur. Badem yağının cildi temizleyen ve ölü hücreleri temizleyen mükemmel bir yumuşatıcı olduğunu zaten belirledik. Bu kalite ayrıca badem yağıyla   kepeklerle mücadele de  yardımcı olur ve saç  derisini temiz tutar.
 • Saç derisine sıklıkla toz, ısı, kirlilik ve kimyasal şekillendirici ürünler uygulanır. Bütün bunlar iltihaplanmaya yol açabilir. Göz ardı edilirse, bu iltihap, saç dökülmesi ve kepek gibi akut bir duruma neden olabilir. Yüksek yağ asitleri içeriği, saç derisi dokularını nemlendirir ve yumuşatır ve ayrıca kan dolaşımını artırır. Bu aynı zamanda iltihabı rahatlatır.

Badem Yağı Sağlık Faydaları 

Hepimiz badem yemenin sağlık yararlarını biliyoruz. Bununla birlikte, faydalar sadece bademlerle sınırlı değildir. Badem yağı da diyetimize dahil edildiğinde çok sayıda fayda sağlayabilir.

 • Badem yağı tekli doymamış yağ asitleri ile yüklüdür. Bu yağlar kalp sağlığını artırır ve kardiyovasküler hastalıkları önler . Tatlı badem yağı folik asitler , doymamış yağlar, protein ve potasyum açısından zengindir ; bunların hepsinin kalp sağlığına faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Badem yağı, Tip 2 Diyabet’in koyunda kalmasına yardımcı olur, karaciğer sağlığını iyileştirir ve sağlıklı bir kalbi korur. Ayrıca kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyelerini korur.  Badem yağı potasyumda yüksektir ve sodyumun düşük olması kalp sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir .
 • Düzenli badem yağı tüketimi vücudu daha da güçlendirir ve yaygın enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda etkili bir müshil ve sindirime yardımcı olur. Badem yağı da dışkıyı gevşeterek sistemin daha iyi temizlenmesini sağlar
 • Günde beş badem yerseniz, belleğinizin geliştiğini  söylüyorlar. Badem yağı daha da iyidir! Omega-3 yağ asitlerinin büyük bir kaynağıdır ve aynı zamanda iyi bir potasyum ölçüsü içerir. Badem yağının sinir sistemini beslediği bilinmektedir.
 • Badem yağı vücuttaki kalsiyum emilimi için gerekli olan büyük bir D vitamini kaynağıdır. Açıkça, kemiklerinin gelişmesi ve güçlenmesi gerektiğinden, yeni doğmuş bebekler için kalsiyum son derece önemlidir. Bebeğin badem yağı ile  masaj yapıldığında kan dolaşımını iyileştirir ve cilt problemlerini önler.
 • Herhangi bir masaj terapötiktir ve badem yağı içerirse bir kişi kas ağrılarıhafifletebilir. Badem yağı, gergin kasların ağrı ve stresi hafifletmeye yardımcı analjezik özelliklere sahiptir.
 • Uzun tırnaklar, sadece sağlıklı ve kırılgan gözüküyorlarsa güzel görünürler. Tırnaklarınızın kenarlarını ısırmaya eğilimliyseniz, bunları badem yağıyla güçlendirmenin zamanı gelmiştir. Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için, günlük olarak birkaç damla badem yağı ile masaj yapın. Badem yağında bulunan potasyum ve çinko, tırnaklarınızı güçlendirir, nemlendirir ve kırılmaya daha az eğilimli hale getirir.

Badem Yağı Faydaları 

 • Badem yağı lezzet ve zengin bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, E ve D vitaminleri, tatlı badem yağında büyük miktarlarda bulunur, bu da onu sağlıklı yaşamanın bir parçası haline getirir.
 • Her zaman yağların zararlı olduğu konusunda yanlış bir fikre sahibiz. Ancak, tüm yağlar kötü değildir. Bazıları bizim iyiliğimiz için şarttır (tabi ki, sadece istenen miktarda – fazlalık obeziteye yol açabilir). Vücudumuz bu esansiyel yağ asitlerini üretemediğinden, genellikle dış kaynaklara bağımlıyız. Bu, badem yağının yardımcı olabileceği yer. Badem yağında bulunan linoleik  asitler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sistemimizde LDL-kolesterol seviyelerini de azaltırlar.
 • Badem yağı, vücutta enerji üretilmesine yardımcı olan manganez, riboflavin ve bakırın varlığından dolayı büyük bir enerji yükselticisidir.
 • Yemeğinize badem yağı eklenmesi kolon kanserini önleyebilir. Badem yağı, bağırsaktaki yiyeceklerin doğru hareketine yardımcı olan lifle doludur.
 • Hamilelik, herkesin size istenmeyen tavsiyelerde bulunmaya çalıştığı bir dönemdir.  Birçok jinekolog, anneleri beklemek için düzenli badem yağı tüketimini tavsiye etmektedir. Badem yağı folik asit açısından zengindir, bu da yenidoğanda doğum kusurlarını azaltır.
 • Badem, metabolizmayı hızlandıran ve sonuçta kilo kaybına yol açan tekli doymamış yağlardan zengindir. Ve ayrıca badem yağı müshil olarak davranır. En iyi sonuç için, bu yağı birkaç damla ılık suya ekleyin ve günde iki kez için. İçecek midenizi temizler, sindirim sistemi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadığınızdan emin olursunuz.

Badem Yağı Kirpik

Uzun kirpiklere sahip olmayı hayal ediyorsanız,   badem yağı sürdüğünüzden emin olun. Badem yağı saç köklerini güçlendirir ve saçınıza güzel bir parlaklık kazandırır. Kirpiklerimiz saç  derisindeki  kıllardan çok farklı değildir. Bu nedenle, başımızdaki saçlara fayda sağlayan aynı besinler de kirpikleriyle harikalar yaratabilir. Badem yağında bulunan magnezyum, E vitamini ve yağ asitleri, kirpikler için de büyük bir besin maddesidir.

Uygulama için eski bir rimel değnek kullanabilirsiniz. Badem yağına batırın ve yağı maskara uygulayacağınız şekilde kirpiklere uygulayın. Bunu yatmadan önce ya da boş zamanlarınızda   yapın. Kirpiklerinizi zamanla daha kalın ve güzel hale getirin.

Merak edenler için evet sakal , bıyık ve kaşlar için de badem yağı aynı amaçlar kullanılabilir. Tüylenme yapabilmesinden kaynaklı sadece kıllar üzerine sürülmelidir.

 

Badem yağı ile ilgili size sunacağımız faydalar buraya kadardır. Badem yağının bu faydalarından yararlanmak isterseniz doğal badem yağı almanız gerektiğini unutmayınız. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Ayrıca aşağıdaki yazılarımızı konu ile alakalı olarak bakmanızı tavsiye ederiz.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt

Tırnak Kırılmasının Nedenleri ve Doğal Tedavisi

Dudakları Dolgun Göstermek İçin Yapılacaklar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*