Buğday Tohumu Yağı Faydaları

Genelde ekmek yapımı ile ilişkilendirilen buğday tohumları ayrıca buğday tohumu yağı olarak gayet sağlık avantajları için kullanılmaktadır. bu makalede buğday tohumu yağının nasıl elde edildiğinden ve kullanım alanlarından bahsedilecektir. Tabiki sizlere bu kullanım alanları ile bu yağdan sağlayacağınız yararlardan da bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Buğday Tohumu Yağı Nedir ? 

Buğday tohumu yağı buğday tohumu merkezinde bulunan buğdayın “kalbi” olarak kabul edilen buğday tohumu türetilmiştir. Buğday bitkisini filizlenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için besinlerle besler. Buğday tohumu, buğday çekirdeğinin en besleyici bileşenidir ve protein, B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri, demir ve kalsiyum gibi 23 farklı besin içerir. Yoğun beslenme faydaları, diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar. Yağ aynı zamanda besin maddesi ile paketlenmiştir, bu da cildinizi nemlendirmeye ve yatıştırmaya çok uygundur.

Buğday tohumu yağı, güçlü bir antioksidan olduğu söylenen büyük bir E vitamini kaynağıdır. Bu, serbest radikal hasara karşı savaşmaya yardım eder.  Vitamin A, B, D ve E de dahil olmak üzere en az 23  farklı vitamin barındırmaktadır.  E vitamini, vücut membranları ve beyin hücreleri gibi yağ içeren yapılara zarar verecek olan serbest radikalleri nötralize ederek vücut boyunca dolaşır ve  oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur.

Buğday Tohumu Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları 

Buğday Tohumu Yağıİnsanlar genellikle diyabet, yüksek tansiyon , obezite, saç dökülmesi , kepek, kuru cilt , kırışıklıklar, erken yaşlanma, demans, hafıza kaybı, akne, yorgunluk, sedef hastalığı ve diğer çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olduklarında buğday tohumu yağı kullanırlar.

Buğday Tohumu Yağı ile Saç Bakımı

Belirtildiği gibi, bu yağ da besleyici  olan linoleik asit olarak da bilinen, omega-6 yağ  asiti açısından zengin bir kaynak olduğu için saç bakımında  kullanılır. Şampuan içine (bileşim seyreltilmiş bir formda) eklenerek  saç derisi içine masaj  yapmak için kullanabilirsiniz.  (10: 1 oranında uygun bir dilüsyonudur), bu yağ, saç görünümünü ve gücü yardımcı olur ve hatta erken saç kaybını önler ve  kepek sorununu çözer.

Buğday tohumu yağı, sağlıklı saçı korumak için yararlı bir maddedir.  Linoleik asit açısından zengindir ve saç besleyici olarak hareket eder. 10: 1 oranında zeytin ve susam (10 parça taşıyıcı yağ ve 1 kısım buğday tohumu yağı) gibi diğer taşıyıcı yağlarla kullanın ve saç derisine uygulayın.

Buğday Tohumu Yağı ile Yüz Bakımı

Buğday tohumu yağı, etkili bir şekilde yüzün temizlenmesine yardımcı olan doğal bir yağdır. Nemi geri yardımcı olur ve aynı zamanda siyah nokta, sivilce vb. gibi diğer cilt sorunlarına yol açabilecek aşırı sebumdan kurtulmanızı sağlar. Gözenekleri tıkamaz.

Bir kaç damla yağ cildinizde kullanılabilir veya yüz maskelerinize eklenebilir. Ayrıca birkaç damla alıp yüzünüze hafifçe masaj yaparak dinlenebilirsiniz. Yağlı cilt rahatsızlığı olanlar, yağı uygulamadan önce bir cilt bakımı uzmanı ile temasa geçmelidir.

Buğday Tohumu Yağı Kolesterol Düşürür

Bu yağ kuvvet ve dayanıklılık da dahil olmak üzere fiziksel performansı destekleyen ve  yardımcı bir madde olan uzun zincirli bir yağ asidi olan Octacosanol açısından zengindir. Araştırma ayrıca Octacosanol’ün yağ metabolizmasını etkileme yeteneğini, kolesterol üretimini azalttığını (LDL’yi düşürmeye yardımcı olur) ve önlenmesini yardımcı olduğunu gösterir. Kardiyovasküler faydaları hesaba katarak arterlerin sertleşmesi, engeller. Buğday tohumu yağı, sistematik olarak sinir sistemini düzenleyen omega-3 yağ asitlerini de barındırmaktadır ve bu faydalara ciddi katkısı vardır.

Buğday Tohumu Yağı  Cilt  İzlerini Geçirir 

Buğday tohumu yağının yüksek E vitamini içeriği  cildin gücünü ve yapısını sağlayan vücutta bulunan en bol bulunan protein olan kolajenin inşasına yardımcı olur.  Yağ cildi onarır, iyileştirir ve skarlanmayı önler. Yara izleri üzerindeki düzenli uygulama onları tamamen ortadan kaldırabilir. Yağın% 100 organik ve soğuk preslenmiş olduğundan emin olmanız önemlidir.

Buğday Tohumu Yağı ile Cilt Bakımı

Büyük bir vitamin kaynağı  olarak B6, Folik asit ve E vitamini barıdıran  buğday tohumu yağının cilt için yaşlanma karşıtı bir madde olduğu düşünülmektedir. “E vitamini güçlü bir anti-oksidan ve psoriasis, egzama ve kuru cilt gibi birçok cilt sorununu önleyen güçlü bir içerktir.  Diğer taraftan, B vitamini, doku hasarının onarımında yardımcı olur ve doku büyümesini destekler.

Buğday tohumu yağını iltihaplı veya tahriş olmuş cilde uygulamak, nesillerdir popüler bir uygulamadır.  Yüksek seviyelerde tokoferoller , bu yağ içinde (örneğin, E vitamini gibi),  cildi besleyen ve kan akışını teşvik eden ve bu sayede iyileşme de sağlayan bir etki gösterir. Enflamasyon ve herhangi bir durumu ortadan  kaldırabilir. Bu, psoriasis, egzama ve çeşitli diğer yaygın cilt rahatsızlıkları için yağı etkili bir ilaç haline getirir .

Buğday Tohumu Yağı Kalp Sağlığını Geliştirir

Buğday tohumu yağında bulunan omega-3’ün kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve iyi dolaşımı teşvik ettiği bilinmektedir . Bu sadece kan basıncında azaltmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalık, kalp krizi ve felç riskini de azaltır. Artan dolaşım ayrıca vücudun çeşitli bölgelerinde uygun  iyileşme sağlar. Bununla birlikte, bu yağın yüksek düzeyde omega-6 yağ asitleri içerdiğini ve büyük miktarlarda tüketildiğinde daha yüksek kolesterol katkısı olabileceğini unutmamak önemlidir.

Buğday Tohumu Yağı Yaşlanmayı Önler 

Buğday tohumu yağının antioksidan etkileri, sadece cilt için değil, aynı zamanda vücudun geri kalanı için de iyidir. Buğday tohumu yağını cilde uygulamak , oksidatif stresi azaltmaya , kırışıklıkların ve yara izlerinin görünümünü en aza indirmeye ve yeni hücreler arasındaki kolajen oluşumunu artırmaya yardımcı olabilir .  Bu yağ, aynı zamanda, serbest radikalleri de araştırıp nötralize ederek, kronik hastalık geliştirme riskinizi etkili bir şekilde azaltabilir.

Buğday Tohumu Yağı Obeziteyi Önler 

Bu yağı kullanarak, aynı zamanda, kilo vermeye çalışan insanlar için önemli olan daha fazla pasif yağ yakmayı destekleyen bir metabolik güç artışı sağlayabilirsiniz.  Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda yağ olarak birikmeyen vücut için zengin bir enerji kaynağıdır , bu nedenle ılımlılıkta kullanıldığında karnınızdaki yağları azaltmaya ve kalori yakma verimliliğinizi artırmaya yardımcı olabilir.

Buğday Tohumu Yağı Bilişsel Sağlığı Artırır 

Buğday tohumu yağı içindeki E vitamini, A ve diğer antioksidanların kombinasyonu, bunun bir beyin güçlendiricisi olduğunu kanıtlamıştır. Nöral yollardaki serbest radikal aktiviteyi nötralize ederek ve beta-amiloid plak birikimini önleyerek, bu antioksidanlar hafıza ve dikkati artırabilirken, nörodejeneratif hastalık riskini de azaltır .

Buğday Tohumu Yağı Diyabete Yardımcıdır 

Buğday tohumu yağında bulunan diğer önemli besinlerden biri, diyetimiz için vazgeçilmez bir mineral olan magnezyumdur ve aynı zamanda vücuttaki kan şekeri regülasyonunun ardındaki önemli bir güçtür . Diyabetik hastalar ve diyabet geliştirme riski olanlarda, insülin ve glukoz seviyelerini kontrol altında tutmak önemlidir. Bu açından yağımız yardımcı olabilir.

Buğday Tohumu Yağı Enerji Düzeylerini Artırıyor 

Sık sık yorgun veya zayıf hissediyorsanız, kahve yerine daha doğal bir enerji desteğine ihtiyacınız olabilir . Buğday tohumu yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, vücut kasları için hızla kullanılabilir enerjiye dönüşebilir. Ayrıca, buğday tohumu yağının neden olduğu artan sirkülasyon da enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.

 

Bu yazımızda sizlere buğday tohumu yağının faydalarından bahsetmiş olduk. Yazımız umarım sizlere yardımcı olmuştur. Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.  Sağlıklı günler dileriz.

Tarçın Yağı

Defne Yağı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*