Defne Yağı

Defne yağı sağlık açısından son derece faydalı bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bundan kaynaklı hem sağlık hem cilt hem de saç için kullanımı mevcuttur. Bu alıntı yazımızda sizlere defne yağı hakkında sizlere yeterli bilgiyi sunacaktır. İyi okumalar dileriz.

Defne Yaprağı Yağı

Defne YağıDefne yaprağı yağının sağlık yararları; antiseptik, antibiyotik , anti-nevraljik, anti-spazmodik, analjezik, aperitif, büzücü, cholagogic, emmenagogue , febrifuge , insektisit , sedatif, mide, anormal ve tonik gibi özelliklerine bağlanabilir. Defne ağacı, dünyanın diğer bölgelerine yayıldığına inanılan Karayip Adaları’na özgüdür. Antik Roma ve Yunanistan’da da, dinlerinde, kültüründe ve ilaçlarında önemli bir yer tutmuştur.

Bu yağ, bilimsel adı Laurus nobilis olan defne ağacının taze yapraklarının buharla damıtılmasıyla ekstrakte edilir. Esansiyel yağının ana bileşenleri alfa-pinen, alfa-terpineol, beta pinen, chavicol, geranil asetat, öjenol, limonen, linalol, metil chavicol, myrcene ve neral’dir.

Defne Yağının Faydaları

 • Defne yaprağı yağı, solunum yollarınızda biriken balgamı temizleyebildiği ve böylece burun yolunun tıkanıklığını azaltabileceği için bir balgam söktürücü olarak bilinir. Bu faydası ile defne yaprağı yaprağı yağı öksürük, soğuk algınlığı,grip ve bronşite iyi gelmektedir. Antibakteriyel ve antiseptik yapısı, solunum sistemi enfeksiyonlarına neden olabilecek herhangi bir bakteri veya virüsün öldürülmesi için de yararlıdır, böylelikle ilk başta bu tür hastalık ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önler. Anti-spazmodik kaliteleriyle birleştiğinde, istemsiz kasılmaları yatıştırır, spazmlar ve konvülsiyonları engeller. Böylece ağrılı öksürük büyülerinden muazzam bir rahatlama sağlar.
 • Defne yaprakları özleri, menstruel akışı uyarmak için kullanılmıştır, bu nedenle esansiyel yağı, düzensiz ve uygun olmayan adet dönemi için iyi ve doğal bir çözü olarak kullanılmaktadır. Menstrüel döngüleri uyarmaya ve düzenlemeye yardımcı olur, böylelikle adet akışınızın doğru, zamanında ve düzenli olmasını sağlar. Ayrıca, uterus kaslarını gevşetirken antispazmodik nitelikleri göz önüne alındığında menstrüel krampları hafifletmeye yardımcı olur ve buda bulantı ve yorgunluk gibi sık görülen problemleri hafifletir.
 • Defne yaprağı yağı analjezik nitelikleri ile bilinir ve genellikle artrit, romatizma, gut ya da artrit ile ilişkili kas ve eklem problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklara ağrıyı azaltmak için kullanılır. Yoğun bir egzersiz seansından sonra ağrıyan kaslar için idealdir. Sadece istediğiniz bölgelere sürün. Kas rahatlama yanında, yağ baş ağrısı veya migren kaynaklı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Dahası, yağ tamamen doğaldır, ki bu kesinlikle istenmeyen yan etkilere yol açabilecek ve uzun vadede genel sağlığınıza zararlı olabilecek kadar ağrı kesici ve analjezik ilaçlardan daha iyidir.
 • Doğada antibakteriyel olan bu yağ, bakterileri, yaraları, kesikleri, çürükleri temizlemesine yardımcı olduğu için ilk yardım kitlerinize mükemmel bir ek olabilir. Böylelikle enfeksiyonların septik hale gelmesi veya tetanozun ortaya çıkmasını önlemek ve bu tür yaraların oluşmasını önler. Bu nedenle, genellikle komplikasyonları önlemeye yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Sindirim süreçlerini zenginleştirdiği ve iştahı artırdığı için yağın sindirim sistemi için iyi olduğu düşünülmektedir. Bir aperatif olarak, iş hayatının taleplerinden kaynaklanan baskı çeşitli nedenlerle iştah kaybına uğrayanlarda iştahı arttırmaya yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü uygun bir diyetiniz yoksa ortaya çıkabilecek akut eksiklikleri önlemeye yardımcı olur. Sadece bu değil, defne yaprağı yağı da mide ve bağırsaklardaki fazla gazı gidermeye yardımcı olur ve bu sindirim organlarında da gaz oluşumunu engeller, böylece hazımsızlık, şişkinlik veya ağrı semptomlarını giderir. Antispazmodik nitelikleri, mide ve bağırsak duvarlarının spazmları veya kasılmalarından kaynaklanan herhangi bir gastrointestinal ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmada da yararlıdır.
 • Yağ, aynı zamanda, böcek ve istenmeyen haşereleri evlerinizi ve ofislerinizi istila etmesini engelleyebildiği için güçlü böcek kovma özelliklerine de sahiptir. Bu nedenle, çevreleyen ortamları temiz ve haşereleri korumanıza yardımcı olur, bu da dolaylı olarak sağlıklı bir vücuda katkıda bulunur.
 • Defne yaprağı yağı’nın saçlarda iyi bir tonik olduğu düşünülür, çünkü saçın büyümesini hızlandırır ve aşırı saç kaybını önler. Aynı zamanda bir büzücü olduğundan, saç köklerinin kavramasını güçlendirmeye yardımcı olur, böylece saç kaybını önler. Saç derisini de nemlendirmeye yardımcı olur, böylece kepek ve pul pul saç derisini önler. Böylece saçlarınız daha sağlıklı görünecek ve saç derisinin sağlığı büyük ölçüde artacaktır.

Defne Yaprağı Yağının Cilt 

 • Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan defne yaprağı yağı, cildinize çeşitli faydalar sağlar ve bu amaçla bitkisel ilaçlarda kullanılır. Bazı cilt faydaları aşağıdaki gibidir.
 • Defne yaprağı cildinizin gerilmelerini önler, böylece kırışıklıkların ve cilt salgınlarının ortaya çıkmasını önler. Bu amaçla, 2 kap su ile 5 damla defne yaprağı yağı kaynatın ve kap kapalı tutulmalıdır. Daha sonra kapağı çıkarın ve yaklaşık 2 dakika kaynatın. Şimdi demeti geniş bir kaseye dökün ve başınızı bir havluyla kaplayarak bu buharı soluyun.
 • Defne yaprağı yağı mükemmel iyileştirme özelliklerine sahiptir. Bitkisel uygulayıcılar tarafından yılan ısırması, böcek sokmaları ve kesik ve çürükleri gidermek için sıklıkla kullanılırdı. Defne yaprağı yağı, cilt enfeksiyonlarını tedavi edebilen antifungal ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Kesik, çürük ve böcek ısırıklarını iyileştirmek için topikal olarak uygulanır.

Defne Yağının Kullanımı 

 • Solunum yollarını rahatlatmak için defne yaprağı yağını bir difüzör veya buharlaştırıcıda dağıtabilir ve aromatik köpükleri soluyabilirsiniz. Alternatif olarak, bir kaç damla yağı sıcak ve buğulan bir suya ekleyerek ve çıkan buharları soluyarak buhar solumasını yapabilirsiniz.
 • Menstruel akışı uyarmak yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltin (örn.üzüm çekirdeği, 1: 1 oranında jojoba veya kuşburnu yağı ile) ve karın bölgesine rahatlama için masaj yapın ve menstürasyonu teşvik edin.
 • Kas ve eklem ağrıları için yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve etkilenen bölgelere hafifçe masaj yapın. Sıcak bir komprese birkaç damla yağ ekleyebilir ve etkilenen bölgelere hafifçe basabilirsiniz.
 • Antibakteriyel etkiler için bir pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgelere seyreltilmiş defne yaprağı yağı sürün, ancak açık yaralarda uygulamaktan kaçınmaya dikkat edin.
 • Sindirim sağlığınızı arttırmak için dilüsyon yaptığınız defne yaprağı yağını karın bölgesine hafifçe masaj yapın.
 • Defne yaprağı yağını difüzörünüze veya buharlaştırıcınıza dağıtın. Su içeren bir sprey şişesine birkaç damla yağ da eklenebilir ve böceklerin birikmesini önlemek için tüm yüzeylere ve çatlaklara püskürtebilirsiniz.
  Yağı 1: 1 oranında taşıyıcı yağ ile seyreltin ve saç derisine ve saçınıza uygulayın. Birkaç dakika sonra durulayın.

Kaynak : https://bitkiselyag.blogspot.com/search?q=defne

Aşağıda bize ait olan yazılarımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Lavanta Yağı Faydaları

Badem Yağı Faydaları

Susam Yağının Faydaları

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*