Diyet Yaparken Unutmamanız Gereken Altın Kurallar

Diyet Yaparken Unutmamanız Gereken Altın Kurallar

Diyet Yaparken Unutmamanız Gereken Altın Kurallar

Siz değerli okurlar için diyet yaparken unutmamanız gereken altın kurallar hakkında bir yazı hazırladım. Diyet esasında beslenme biçimi şeklinde algılanmalı. Yani esas olarak diyet kelimesinin çağrışımı bize kilo vermek veya kilo almak için programlı beslenme olarak düşünülüyor. Esasta diyet tüm yediklerimizin listesi olarak bile anlayabiliriz. Neyse konumuz bu değil. Diyet yaparken yani beslenmemizi sağlıklı şekilde düzenlemek istediğimiz noktada bazı bir kaç noktayı es geçmemeliyiz. Mesela sağlıklı bir yaşam istiyoruz fakat diyet listemizde sağlıksız, gdo’lu gıdalar var bu tabi ki olmaması gereken bir durum.

Diyet meselesini bu noktada incelediğim bir yazı oluşturdum. Yani sağlıklı ve etkili bir diyet programı hazırlamak için hangi noktalara dikkat etmeliyiz sorusuna cevap olacak bir metin oluşturdum. Umarım faydalı olur. İyi okumalar.

Diyet Yaparken Dikkat

Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken noktaları inceleyeceğimiz yazımıza başlarken şu sorulara da cevaplara aradığımı söylemek istiyorum. Sağlıklı diyet nasıl yapılır, doğal ve evde beslenerek diyet yapmak, diyet yaparken neye dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevaplar aradım tüm yazımda. Ve esasta meseleye giriş yapmadan önce şunu belirtmeliyiz diyet yapmak yani diyete devam etmek temel noktadır.

Diyetin daha iyi şekilde devam edebilmesi için, bazı adımlara mutlaka uymanız gerekecektir. Bu sayede diyet zamanı ekstra zorlanmanıza neden olacak şeyler içinde bulunmazsınız. İşte diyet sırasında mutlaka adım adım takip etmeniz gereken altın kurallar:

Diyete Mutlaka Meyveleri de Ekleyin

Diyetinizin türü önemli olmaksızın meyveleri de tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Meyveler diyet sırasında kaybettiğiniz vitamin ve minerallerin geri alınması için önemlidir. Aynı zamanda kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmenize neden olur. Öte yandan tok durmanız için ideal olan besinlerden biridir. Özellikle ara öğünlerde meyve yiyerek açlık hissini geçiştirebilirsiniz. Elma, armut ve muz gibi meyveler bunun için ideal olacaktır.

Yemek Yerken Acele Etmeyin

Bazı insanlar yemek sırasında aceleyi bahane edip, yemeklerini daha hızlı yiyebiliyor. Bu durum açlık hissinin geç gelmesine neden olurken, daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmeye neden oluyor. Bu durumun ortadan kaldırılması adına yemek yerken, yiyecekleri çok çiğnemek ve acele etmemek gerekiyor. Özellikle bu alanda sürekli kullanılan 22 kez çiğneme kuralına bir hayli dikkat etmek gerekir. Bu kuralı sürekli uyguladığınızda hem yemekleri daha iyi sindirmiş olursunuz, hem de acele etmediğiniz için daha hızlı doyabilirsiniz.

Yürüyüş Alışkanlığınız Olsun

Sadece yemek yemeye bir ölçü getirmek zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Ayrıca egzersiz yaparakta diyeti güçlendirmeye çalışmalısınız. Bu sayede alacağınız sonuçlardan daha memnun kalmış olursunuz. Özellikle günlük 20 dakikalık yürüyüşler zayıflamak için birebir olacaktır. Bunları atlamadan her gün boyunca yapmaya özen gösterdiğinizde, beklediğiniz gibi sonuçları almış olursunuz.

Porsiyonları Küçültmeye Bakın

Yemeklerinizde porsiyonları küçültmek diyette başarılı olmanın sırları arasında ilk sıralardadır. Aynı zamanda şeker ve tuz kullanımı bitirmeli ve ekmeğe de tamamen veda etmelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*