Fındık Yağı Faydaları

Ülkemizde genelde fındık tüketimi fazladır fakat yağının kullanımı bu kadar fazla değildir. Herkesin bildiği gibi fındıkta dünya 1. si olarak üretim yapmaktayız. ( Neden bu kadar pahalı o zaman dediğinizi duyar gibiyim ). Fakat biz farklı olarak bu makalemizde fındık yağı faydalarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Fındık Yağı Nedir ? 

Fındık Yağı FaydalarıFındık yağı,  bir makine tarafından fındıklardan çıkarılan  sıvıdır. Genellikle yemek pişirmek ve salata sosları için kullanılır. Aynı zamanda saç bakımı ve aromaterapi veya masaj yağları için taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Ancak fındık yağı da cilt bakım ürünü olarak kullanılabilir. Cildin güneşten  zarar görmesine, kollajen üretimine ve daha fazlasına karşı korunmasına yardımcı olan cilt besleyici vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile yüklüdür.  Fındığın cildinize nasıl fayda sağlayacağı ve cilt bakımı rutininize nasıl ekleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Fındık sadece kahvenizde veya donmuş içeceğinizde keyif aldığınız bir lezzet değildir. Vücudunuzun birçok bölgesine uygulanabilecek fevkalade faydaları olan bir içerik olarak karşınıza çıkar. Bol miktarda sağlıklı yağlar, proteinler ve vitaminler içeren çok etkileyici bir içerik olarak  cildinizi ve saçınızı iyileştirmek için  kullanılabilir.

Fındık Yağının Cilde Faydaları 

Birçok petrolün keşfine ve diseksiyonuna ve çeşitli avantajlarına dikkat ediyorsanız, E vitamini yağının cilde ne kadar hayati önem verdiğini bilirsiniz. Çoğunlukla  önemli olduğu için cilt vitamini olarak da adlandırılır. Fındık yağı bu cephede hayal kırıklığına uğratmaz çünkü  bir fincan fındık günlük vitamin ihtiyacının yaklaşık% 86’sı kadardır. Büyük bir başarı sağlayarak  kırışıklıkların ve diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Cildinizin nasıl görünmeye başlayacağından endişe ediyorsanız, günlük cilt bakım ürünlerinize bir parça fındık yağı eklemeyi deneyin.

Birçok insan yağlı ciltle savaşmaya yardım etmek için yağları neden veya nasıl kullanacağını anlamıyor. Yağın, onu iyileştirmek yerine daha da kötüleştireceği korkusuyla doğal olarak yağlı olma eğilimine sahip olan cildinden uzak tutulması gerektiğine inanıyor. Fındık yağı hem inanılmaz derecede nemlendirici hem de cildinizi yağlı bırakmayan bir yapıdadır ve aynı zamanda yüzünüzde doğal olarak oluşan yağların dengelenmesine de yardımcı olur. Yağ, cildinizi  normalinden daha yağlı hale getirmeyecektir. Birçok durumda, aşırı yağ üretimi yüzünden sıkıntı çeken cildin çoğu zaman uygun nemin olmadığı ve bu yüzden fazla yağın meydana geldiği görülmektedir. Fındık yağının cilde faydalarını şu şekilde maddeleyebiliriz.

 

 • Nemlendirici özellikleri barındırır
 • Bir masaj yağı olarak  kullanılır
 • Yağlı ciltler için en iyi çalışır
 • Cilt sıkılaştırma ve tonlama için gerekli element ve yağ asitlerini sağlar
 • Cilt gençleştirici özelliği vardır
 • Kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca büzücü özelliği vardır.
 • Komedojenik ( yani cildinizi yağlı bırakmaz )
 • Akne eğilimli ciltler için iyi bir çözümdür
 • Güneş hasarına karşı koruma sağlar
 • Ciltte görülen damarların azaltılması  sağlar,
 • Hassas ciltler için idealdir.
 • Ciltte kızarıklık, iltihap ve tahrişleri azaltır.

Fındık Yağıyla Saç Bakımı 

Saçlarını düzenli olarak renklendirenler için, sert olmayan ve çeşitli renklendirme maddelerinin saçlarını soymayan özel öğeler bulmak zor olabilir. Fındık yağı çok yumuşak ve saçların nemini saplayan aynı zamanda  saçınızın renginin bozulmasına el vermeyen bir içeriktir. Aslında, protein ve yağ içeriği renginin korunmasına yardımcı olur ve ek olarak daha da koşullandırır. Şampuanınızda birkaç damla ekleyerek düzenli olarak kullanabilirsiniz ya da haftada bir kez saçınıza eklediğiniz derin bir bakım karışımında kullanabilirsiniz.

Fındık Yağı Kalbinizin Dostudur 

Sadece fındık yağının sağladığı yararlar güzellik alanında değildir.  Ayrıca vücutta bazı önemli ve gerekli çalışmaları da yapabilir. Fındık içindeki doymamış yağ içeriği nedeniyle, bu yağın tüketimi, sağlıklı kolesterol seviyelerini dengeler ve , sağlığınızı korur. Fındık da kalp sağlığında önemli bir rol oynayan bir bileşen olan magnezyumda yüksektir. Magnezyum, kalbinizin aşırı miktarda zorlanma altında kalmamasını sağlayarak,  fazladan iş görmekten korunmanıza yardımcı olur.

 

Fındık yağının faydaları hakkında sizlere kısa bir bilgilendirme yazısı sunduk ve yazımız umarım işinize yarayacaktır. Fındık yağı gibi sağlık, cilt ve saç açısından önemli olan Badem Yağı Faydaları hakkında bilgi edinmek için linke tıklamanız yeterlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*