Hint Yağı Faydaları Nelerdir ?

Hint yağı, özellikle Hindistan’da yaygın olarak kullanılan ve ayurveda tıbbında kullanılan, dünyanın en eski ilaçlarından biridir. Hindistan’dan gelen ayurveda, 3.000 yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürüyor ve bu onu dünyanın en eski tıbbi sistemlerinden biri haline getiriyor. Bu, otlar gibi çeşitli bütünsel tedavilere dayanır ve dengeyi vücuda getirmek için özel diyetler benimser. Hint yağı yatıştırıcı cildinden anti-inflamatuar özelliklere kadar çeşitli sağlık yararları, yıl boyunca ayurveda’da bir malzeme haline getirmiştir. Genellikle kabızlık için kullanılmıştır. Hamile kadınlarda rahatlama ve emeği teşvik etmek için de kullanımı vardır.   Şimdi sizlere hint yağının nerede geldiğine ve faydalarına dait daha ayrıntılı bilgiler verelim.

Hint yağı Nedir ? 

Hint Yağı FaydalarıHint yağı, Ricinus communis adı verilen çok yıllık çiçekli bitkinin tohumlarından yapılır . Bu bitki, Akdeniz, Doğu Afrika ve Hindistan için yerli bir üründür, ancak uzun bir süre bir süs bitkisi olarak kullanılmıştır, bu yüzden tüm dünyada bulunur. Hint yağı omega-6 ve omega-9 yağ asitleri de dahil olmak üzere doymamış yağ asitleri açısından zengindir. Bağırsak lipazlanndan hint yağından salınan hidroksillenmiş bir yağ asidi olan risinoleik asitte yüksektir. Ricinoleik asit, hint yağının vücuttaki yararlı etkilerinin çoğuna aracılık eden ve diğer birçok doğal üründe yüksek konsantrasyonlarda bulunmayan benzersiz bir yağ asididir. Hint yağında E vitamini, mineraller ve proteinler vardır ve yüzyıllardır Ayurveda ve halk tıbbında kullanılmıştır.

Hint Yağının Cilde Faydaları Nelerdir  ?

Çoğu güzellik ürünüyle ilgili sorun, yağı cildinizde kaybetmeniz veya eksik tutmanızdan kaynaklanır. Cildiniz yağdan her uzaklaştığında, daha fazla yağ üreterek nem eksikliğini telafi eder ve bu da sivilceyi tetikleyen yağlı ve iltihaplı cilde yol açar . Cildinize yağ uygulamaktan korkmayın özellikle doğal yağları uygularken sadece önerilen dozlarda kullanın yeter. Hint yağının cildin doğal nem dengesini geri kazandırmada yardımcı olan esansiyel yağ asitleri vardır.  Hint yağını yüzünüze hafifçe uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Bir gecede bile bırakabilir ve sabahları yıkayabilirsiniz. Gözeneklerinizi açmak ve cildinizin yağı daha iyi emmesini sağlamak için de buhar uygulaması yaparken kullanabilirsiniz.

Hint yağının kırışıklıklar için harika bir doğal çözüm olabileceği bilinmektedir. Cilde nüfuz eder ve cildi yumuşatır ve nemlendirirken kollajen üretimini artırır . Cildi daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirerek canlandırır. Kırışıklıkların olduğu alan üzerine az miktarda hint yağı sürün ve gece boyunca bırakın.

Hint yağı kuru ve yatık ciltlerin rahatlatılmasına yardımcı olur . Özellikle kış mevsiminde cildinizi korumakla kalmaz çatlamış topuklarınıza da iyi gelir.   Ciddi kuru cilde veya kuru saça sahip kişiler için, haftada bir kez hint yağıyla maskeler yapıp kullanılabilir, ancak hiçbir tedavinin aşırı yapılmaması gerektiğini unutmayın. Hint yağıyla ayrıca Atopik Dermatit adı verilen bir cilt rahatsızlığı yaşayanlar için faydalıdır. Kuru bir cilt hastalığıdır ve iklim değişikliğinden , artan kirliliğe bağlı olarak artmaktadır. Hint yağını tüm vücuda uygulamak, tedavisinde yardımcı olabilir.

Hint Yağının Saç Faydaları 

Hint yağının faydaları sadece cilt ile sınırlı değildir ayrıca  saç derisini zenginleştiren en iyi yağdır . Bu, risinoleik asit ve omega-6 yağ asitleri içerir ve bu nedenle saç derisine masaj yapıldığında, saç büyümesini iyileştiren kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Hint yağı ayrıca saçlarınızı doğal olarak nemlendirir.   Haftada bir kez hint yağı uygulayarak methi tohumu tozuyla karıştırın ve buharla birlikte saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bu, saç dökülmesini önler ve ayrıca kökleri daha güçlü yapar.  Hintyağı, güçlü anti-bakteriyel özellikleri ile bilinir.   Bu sayede hem cildinizi hem saçınızı mikroplardan korur.

Hint Yağının Kabızlık için Faydası

Hint yağı  müshil gibi davranır. Araştırmacılar hint yağında temel yağ asidinin risinoleik asit denen bağırsak duvarlarınızın kas hücreleri üzerindeki reseptörlerine bağlandığını keşfettiklerini bulmuşlardır. Bu, bu kasların dışkıyı itmesine ve dışa itmesine neden olarak kabızlığı giderir . Hint yağı gün içinde alındığında etkili ve hızlı çalışır. Günde bir kez 15 ml yağ alınız. Çok güçlü bir tada sahip olduğundan, bazıları tadı maskelemek için tüketmeden önce biraz soğutmayı önerdiler.

 

Hint yağın hakkında yazılacak bir çok konu daha var. Fakat bizler en çok talep edilenler üzerinde durduk ve bu açından sizlere yararlı olmasını umuyoruz. Susam Yağı Saç ve Hindistan Cevizi Yağı Cilt yazılarımızı da alternatif olması dileğiyle sizlere sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*