Lavanta Yağı Faydaları

Lavanta hoş kokusu ile bilinen oldukça harika bir çiçektir. Lavanta bu hoş kokusu dışında bir çok sağlık yararı barındırır ve bu sağlık yararlarını lavanta yağı olarak kullanımı ile de sağlamaktadır. Bu makalede lavanta yağı hakkında bilgiler verilip, sağlık açısından ne gibi yararları olduğuna ve merak edilen kullanım alanlarına değinilecektir. İyi okumalar.

Lavanta Yağı Nedir ? 

Lavanta Yağı FaydalarıLavanta olarak bilinen Lavandula angustifolia , 2500 yılı aşkın süredir dünyanın en çok kullanılan uçucu yağını üreten çok yıllık yaprak dökmeyen bir bitkidir. Akdeniz, Avrupa, Afrika, Kanarya Adaları, Orta Doğu ve Hindistan’da lavanta;  kuru, kayalık, kumlu arazi ile okyanusal iklimlerde gelişmektedir.

Lavanta isminin, “yıkanmak” anlamına gelen Latince “lavare” kelimesinden aldığı düşünülüyor, çünkü banyolarda ve çamaşırlarda sıklıkla kullanılan kokulu özellikleri barındırmaktadır. Sakinleştirici, fiziksel ve duygusal olarak dengeleyici bir kokuyla, vücut üzerindeki rahatlatıcı etkileri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Antik metinlere göre, amaçları arasında, tıbbi ve dini olmak üzere,   temizlemek, çürükleri ve cilt tahrişlerini yatıştırmak için ve ayrıca ruhsal uygulamaların havasını koklamak için kullanılmaktadır.  Ayrıca lavanta yağı diğer tarihsel kullanımları arasında Mısırlılar için mumyalama ve parfümeri yer alırken, Romalılar için hamamlarda ve yemeklerde kullanımı vardır. Bizler tüm bu kullanım sebeplerini yararlarını anlatarak aktaracağız.

Lavanta Yağının Faydaları ve Kullanımı ? 

Lavanta yağı pek çok farklı durumda farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bunlar aşağıda okuyucularımıza başlıklar halinde verilecektir. Bu sayede ne için kullanmak isterseniz o başlığa bakmanız yeterlidir.

Adet Döneminde Yardımcı Olur

Kadınların % 75 kadarı çocukluk yıllarında adet öncesi gerginlik (PMT) yaşayacaktır. Semptomların bazıları şişkinlik , ağrı , sinirlilik, duygudurum , endişe ve düşük ruh halini içerir. Aromaterapi ile lavanta esansiyel yağının kullanılması PMT ile ilişkili semptomları hafifletdiği gösterilmiştir. Yapmanız gereken tek şey, difüzörünüze lavanta yağı eklemektir ve inhalasyondan sadece 10 dakika sonra, teneffüs ettikten sonra 35 dakikaya kadar süren düşük ruh halini ve karışıklığı azaltabilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Sağlar

Lavanta yağı muhtemelen sakinleştirici veya uyku indükleyici etkileri ile bilinir. Araştırmalar, lavanta esansiyel yağının uyku kalitesini önemli ölçüde artırabildiğini göstermiştir . Yatağınıza gitmeden önce her akşam yatağınıza birkaç damla lavanta yağı ekleyerek,  iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Kaygılarınızı Giderir

Uyku kalitesini arttırmanın yanı sıra, lavanta ayrıca endişe seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir . Lavanta esansiyel yağının günlük 15 gün süreyle solunması anksiyete düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bir çalışma,lavanta yağı kokusunun kullanılmasının, hastaların kaygı durumunu etkili bir şekilde azaltdığını göstermiştir.

Lavanta Yağı Saç için 

Lavanta, kesinlikle sağlıklı bir cildin korunmasında birçok yarar sağlarken , aynı zamanda yeni saç gelişimini de teşvik edebilir . Eğer tatlı uzun saçlar istiyorsanız, lavanta  yağı tam size göredir ve bu açıdan teşvik edici bir ajan olarak kullanımını öneren bazı çalışmalar  vardır. Kekik, biberiye ve sedir ağacı da dahil olmak üzere diğer esansiyel yağlarla kombine edildiğinde, saç derisine günlük olarak verildiğinde alopesi areata’da (nokta kellik) saç dökülmesini önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Baş biti, okullar boyunca karşımıza çıkan can sıkıcı bir çocukluk problemidir. Lavanta yağı, baş biti ele alındığında etkili bir seçenektir ve ayrıca bit istilasının önlenmesine yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı ile kombine edildiğinde özellikle iyi çalışır. Hindistan cevizi yağına lavanta ve çay ağacı yağı ekleyin ve yağı saçınıza ve saç diplerine masaj yapın ve 2 saat bekletin. Şampuanı ile saçları yıkayın, durulayın ve daha sonra kremi uygulayın. Bir sık telli tarak kullanarak, biti ve yumurtalarını çıkarın ve ardından saçı normal şekilde durulayın ve kurulayın. En iyi sonuç için bunu 3,5,7,9 ve 10 gün  tekrarlamanız önerilir.

Yaralarınızı İyileştirir 

Lavanta yağı, yara iyileşmesinde yardımcı olan bazı harika özelliklere sahiptir. Küçük bir yaraya uygulandığında, küçük yaraların kontraktürü ve doku onarımı sürecini hızlandırmasına yardımcı olarak iyileşmeyi destekleyebilir. 10gm vitamin e krem veya hindistan cevizi yağına 4 damla lavanta yağı ekleyebilir ve küçük yaralara uygulayabilirsiniz.

Ağrılarınızı Azaltır 

Lavanta esansiyel yağı , hafif ve orta derecede ağrıda etkili bir ağrı kesici yapan anti-inflamatuar ve analjeziktir . Osteoartrit ağrısı, boyun ve sırt ağrısı, dönem ağrısına (dismenore) ve kramplara yardımcı olmak gibi birçok uygulamaya sahiptir . Lavanta yağı kullanılmadan yapılan masajla karşılaştırıldığında diz osteoartritinde ağrıyı hafifletmede daha etkili olduğu görülmüştür. Bir dahaki sefere  hindistan cevizi ya da jojoba gibi bir baz yağ ile karıştırılmış biraz lavanta yağını , kaygılanan bölgeye veya daha iyisine karıştırdığınızı hissederek , bir aromaterapi masajı için  kullanabilirsiniz.

Baş Ağrılarınızı Geçirir 

Baş ağrısı hoş olmayan bir sağlık rahatsızlığı olan karşımıza çıkar. Analjezik, anti-enflamatuar ve anti-anksiyete eylemleri nedeniyle lavanta yağı,  baş ağrısının veya migrenin gerginliğinin azaltılmasında yararlı olabilir. Rölyef, uçucu yağın solunması yoluyla veya şakakların ve boynun ense dahil basınç noktalarında yağın sürülmesiyle bulunabilir. Ek bir soğutma etkisi için topikal uygularken lavanta yağını, nane yağı ile birleştirin .

Antimikrobiyal Koruma Sağlar 

İyi bilinen bir lavanta yağı yararı, antimikrobiyal etkisidir. Yüzyıllar boyunca, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olmak için topikal olarak kullanılmış ve bu faydayı destekleyen çok sayıda çalışma yapılmıştır. Lavantanın antimikrobiyal aktivitesi, topikal kullanım için karanfil, çay ağacı ve tarçın yağı gibi diğer uçucu bitki yağları ile birleştirildiğinde daha da artmaktadır.

Güneş Yanıklarınıza İyi Gelir 

Antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri ve cildin iyileşmesine yardımcı olma özelliğinden dolayı lavanta güneş yanığını hafifletmek için mükemmel bir çözümdür . Aloe vera jeline birkaç damla ekleyin ya da bu yanmayı önlemek için hem lavanta hem de nane esansiyel yağlarıyla bir spreyi karıştırın.

Lavanta Yağı Sivilcelerinizi Giderir 

Sivilce, cildiniz yeterli yağa sahip olmadığında sıklıkla alevlenir. Kuru cilt, sebumun (cildinizin doğal yağının) telafi edilmesi için tıkanmaya yani  gözeneklerin tıkanmasına ve akne oluşumuna neden olabilir. Lavanta yağı sadece cildi nemlendirmez, aynı zamanda antibakteriyeldir ve gözeneklerinize nüfuz eden bakterileri öldürebilir. Bu, sivilce oluşumunu engellemek ve iyileştirmek için lavanta yağını mükemmel hale getirir.  Bunun için sivilce alanlarına lavanta yağı ve çay ağacı yağı karışımını hafifçe uygulamak yeterlidir.

 

Yazımız burada sona ermektedir. Bizleri takip ederek sağlık ve yaşam konusundan daha fazla tecrübe edinebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*