Ruh Halini İyileştirmek İçin Ne Yapmalı?

Ruh Halini İyileştirmek İçin Ne YapmalıSiz değerli okurlar için ruh halini iyileştirmek için ne yapmalı hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda ruh halini nasıl iyileştiririz, iyi hissetmenin yolları nelerdir, evde psikolojimi düzeltmek mümkün mü gibi sorulara cevaplar aradım. Elbette farklı farklı sebeplerden kaynaklı gün boyunca stres yükleniyoruz. Ya okuldan ya işten ya da evde ki işlerden kaynaklı. Tabi bunların dışında işsiz ve mutsuz kadınlarımız-erkeklerimiz de mevcut. Peki ne yapmalı? Günümüz bir kere mahvolmuş ve bu siniri-stresi mi yaşamalıyız yoksa mutluluk için kendimize sebepler mi yaratmalıyız? Tabi ki bu soruya mutlu olmak istiyorum, kendimi daha iyi hissetmek istiyorum diyenlere cevaplar aramaya çalıştım. Umarım faydalı olur. İyi okumalar.

Pozitif Bir Ruh Hali İçin

İş ve okul stresi, kaygı hali, hastalıklar, ayrılıklar, ilişkiler gibi pek çok konuda çıkan sorunlardan dolayı daha asabi ve gergin hissedebilirsiniz. Kendinizi hiç iyi hissetmediğiniz bu zor günlerde, sorunları çözebilmek adına bazı adımlardan yardım alabilirsiniz. İşte asabi hissettiğiniz dönemleri kolayca atlatmanızı sağlayacak durumlar:

  1. Avokado ve çikolata tüketin
  2. Sevdiklerinize dokunun, kucaklaşın
  3. Gülümsemek iyi hissetmenin anahtarı
  4. Güçlü bir duruş sergilemek tüm sorunları çözebilir
  5. Daha fazla kendinize zaman ayırın ve dinlenme zamanlarınızı çoğaltın
  6. Sağlıklı beslenmek sağlıklı psikolojiyi de beraberinde getirecektir
  7. Kafeinden uzak durun
  8. Kahvaltıyı atlamayın
  9. Spor ve egzersiz tüm sorunlarınızı çözebilir
  10. Alış-veriş yapın

Tabi ki daha bir çok şey bu listeye eklenebilir. Ben bu noktada en çok değinilen ve en geniş faydaya ulaşan uygulamaların listesini yaptım. Tabi ki sizin köpeğinizle oyun oynamanız da kendi özelinizde oldukça faydalı olacaktır ve ya müzik dinlemek sizin için oldukça pozitif hissetmenize yardımcı olabilir. Çözümünüz kısacası içinizde.

 

 

Egzersiz Yapın

Hareketsiz bir yaşam tarzı depresyona daha çabuk girmenize neden olabilir. Özellikle sürekli bilgisayar ve TV başında vakit geçirmek, ruh halinizin her geçen zaman biraz daha kötüye gitmesine neden olacaktır. Bu yüzden alışkanlıklarınızı artık geride bırakarak sokağa çıkmanız en iyisi olacaktır. Günlük yapacağınız 20 dakikalık yürüyüşlerin bile çok fazla faydasını göreceksiniz. Dışarıda yapacağınız egzersizlerden sonra kötü düşünceleri kafanızdan attığınızı ve daha olumlu baktığınızı fark edersiniz.

Kendinize Bir Mola Verin

Yaptığınız iş bütün vaktinizi çalan şeylerden biri olabilir. Gün içinde kendinize vakit ayıracağınız boş zamanı hiçbir şekilde bulamıyor olabilirsiniz. Ama bu durum bir süre sonra kendinizi ruhen daha kötü hissetmenize neden olacaktır. Birkaç günlük süreçte de olsa, bir mola vermek daha iyi olacaktır. Bu mola sırasında bir tatile çıkabilir ve kendi hobilerinizle ilgilenebilirsiniz. Ama ne yaparsanız yapın, iş güçten uzakta durmaya bakmalısınız.

Meyvelerin Gücünden Faydalanın

Meyveler kendinizi daha iyi hissetmeniz açısından yararlanmanız gereken besinler arasındadır. Elma, portakal, kavun, karpuz, kiraz gibi pek çok meyve enerjik olabilmek açısından tüketmeniz gereken şeyler arasındadır. Bunlara da ağırlık vererek, daha doğru bir besin programı oluşturmanızı öneririz.

Uykunuza Dikkat Edin

Son olarak asabiyet nedenleri içinde uykusuzlukta vardır. Eğer yeterince uykunuzu alamazsanız, her zamankinden daha saldırgan ve asabi hissedebilirsiniz. Bu nedenle günlük en az 7 saatlik uykunuzu almadan yataktan kalkmamalısınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*