Tarçın Yağı

Tarçın hoş kokusu ile salep gibi içeceklerimizi , sütlaç gibi tatlılarımızı süslemektedir. Tabi tarçın özellikle kan şekerini dengelemesi ile çay olarak da tüketili ve hoş bir tadı vardır. Bunun dışında tarçın ayrıca yağ olarak tarçın yağı şeklinde kullanılır. Bu makalede sizlere tarçın yağı hakkında bilgiler verilecektir.

Tarçın Yağı Nedir ?

Tarçın YağıTarçın yağı, kabuk, yaprak, çiçek ve meyve gibi Sri Lanka’ya özgü bir ağaç olan Cinnamomum zeylanicum’un çeşitli bölgelerinden elde edilir. Ana bileşeni olan öjenol de karanfil yağının ana bileşenidir. Bu ve tarçın yağındaki diğer birkaç bileşen, ona çeşitli sağlık yararları sağlar. Tıbbi bir durumu tedavi etmek için tarçın yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Tarçın esansiyel yağının besin değerini anlamak için, tarçının besin değerine bir göz atmak gerekir. 100 gram tarçında, 12 g yağ bulacaksınız, bunların içinde 0,3 g doymuş yağ, 0,1 g çoklu doymamış yağ ve 0,2 g tekli doymamış yağ bulunur. İçinde herhangi bir trans yağ veya herhangi bir kolesterol yoktur. İçinde 10mg Sodyum ve 431 mg Potasyum bulunuyor. 100 g tarçın toplam karbonhidrat içeriği, 53 g diyet lifi ve 2.2 g şeker ile 81 g’dir . Ayrıca, önerilen toplam A vitamini dozunun % 5’i, kalsiyumun % 100’ü , C vitamininin % 6’sı,% 46’sı demir içeren 4g protein içerir. Vitamin B-6′ ve magnezyum varinde dır.

Tarçın Yağı Faydaları

 • Tarçın esansiyel yağı doğal bir ağrı kesici olarak kullanılır. Kronik ağrı , eklem sertliği, kas ağrısına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir taşıyıcı yağ ( zeytinyağı gibi ) ile karıştırılarak uygulanabilir . Aynı zamanda uzun saatler boyunca çalıştığı zaman ortaya çıkan rastgele vücut ağrılarının yanı sıra alt sırttaki kas  ağrılarından kurtulmak için de kullanılabilir.
 • Tarçın esansiyel yağının büyük bir sağlık yararı, bir difüzör aracılığıyla bir aromaterapi biçimi olarak kullanılmasından kaynaklanır. Okaliptüs yağı , biberiye yağı , çay ağacı yağı ve hatta limon yağı gibi antibakteriyel özellikleriyle bilinen diğer esans yağları ile çevrenizdeki herhangi bir bakteriden kurtulmak için kullanılabilir.
 • Tarçın  yağı, romatizma önleyici özelliklere sahiptir ve artritten kurtulma sağlamak için diğer anti-romatizmal yağlarla karıştırılabilir. Hardal yağı gibi bir baz yağ kullanarak , eklemlerde eklem iltihabının neden olduğu ağrıdan hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Bu yağlarla günde bir kez masaj yapmak, bunun için en iyi yoldur.
 • Tarçın esansiyel yağı depresyonlu insanlara yardım ettiği bilinmektedir. Flakondan bir dakika kadar inhale edildiğinde, zihninizi rahatlatmaya ve olumsuz duygu ve düşüncelere karşı savaşmanıza yardımcı olabilir . Tarçın esansiyel yağının kokusu oldukça hoştur, bu yüzden bir dakikayı teneffüs etmek garip görünmez.

Tarçın Yağının Sağlık Faydaları

 • Sadece bir damla tarçın esansiyel yağının şeker hastalığına yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Yemeğinize veya salatalarınıza bir damla ekleyerek, tarçının tüm besin değerlerinden faydalanabilirsiniz. Kandaki glikozun azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca pankreası rahatlatır. Bunun nedeni yağda bulunan ve glikoz üzerinde etkili olan ve onu düşüren sinnamaldehittir. Tarçın yağı, diyabetik nöropati sırasında bacaklarınıza masaj yaparak da kullanılabilir . Diyabetik nöropatiden gelen hem ağrıyı hem de karıncalanma hissini azaltır.
 • Tarçın esansiyel yağı, böbrek hasarı önlenmesine yardımcı olan alloksanı uyardığı bilinmektedir. Böbreklerinizi çevrede rastgele toksinlerin neden olduğu hasardan koruyarak ve böylece iş yükünü bütün olarak azaltarak yardımcı olabilir. Bu böbrek fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.
 • Tarçın esansiyel yağını  taşıyıcı yağ ile seyrelterek, sindirim sistemindeki gazı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu, karın üzerinde en az beş dakika boyunca masaj yaparak yapılabilir. Ayrıca şişkinlikten kurtulmanın sağlanmasında yardımcı olur . Ayrıca, kalın bağırsağın yanı sıra ince bağırsakta iltihaplanma ve kolit ve divertikülit gibi diğer durumlara da yardımcı olabilir.
 • Sudaki tarçın uçucu yağ içeren ılık su banyosu, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda UTI’lerden rahatlama sağlar ve bölgedeki diğer enfeksiyonlara yardımcı olur. Bu amaçla 10-15 damla yağ yeterlidir.
 • Tarçın esansiyel yağı, emmenagogue olan maddelerin grubunun bir parçasıdır. Bu, düzensiz döngüleri olan kadınlarda düzenli menstruasyonu teşvik etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Ayrıca krampların ağrısından çok ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayarak yardımcı olur . Böylece kadınlar için son derece yararlı olabilirler.
 • Tarçın esansiyel yağı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin hem minör hem de majör enfeksiyonlar ve hastalıklar ile başa çıkabilme kapasitesini artırmasına yardımcı olur. Ayrıca, lupus gibi bağışıklık sistemi tarafından neden olunan oto bağışıklık hastalıklarının türlerinin önlenmesine yardımcı olabilir .

Cilt, Saç ve Dudaklar için Tarçın Yağı  

 • Tarçın  yağının deri inflamasyonu ve doku yeniden şekillenmesinde yer alan birkaç protein biyobelirteçlerinin nasıl yaratıldığını önemli ölçüde durdurabildiğini göstermektedir.  Anti-inflamatuar özellikleri ile, tarçın yağı, döküntü ve akne gibi enflamatuar cilt kaygıları için etkili bir doğal ilaç olabilir. Tarçın esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile ( hindistancevizi yağı gibi ) karıştırıp, antimikrobiyal kapasitesinden yararlanmak için cilde uygulayabilirsiniz.
 • Tarçın yağı, saçın sağlığını ve büyümesini artırmak için   faydası olabilir.  Hızlı bir ev yapımı saç derisi tedavisi için birkaç damla tarçın yağını badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirebilirsiniz .
 • Dudaklar için ısınan tarçın yağını kullanmak, bu alana dolaşımını hızlandırarak bunları eritmenin doğal bir yoludur. Büyük bir  dudak dolgunlaştırıcı için iki damla tarçın yağını bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağıyla birleştirin.

Tarçın Yağı Zayıflatır mı ?

Tarçın yağ yakıcı bir gıda ve kilo kaybı için değerli bir araç olarak ün kazanmaktadır. Kan şekeri seviyelerini dengeleme ve herhangi bir şeker eklenmeden gıdaların tadını tatlandırma yeteneği sayesinde, tatlı isteğini  engellemek için çok yararlıdır.

Metabolizma dergisinde yayınlanan bir çalışmada tarçın yağında bulunan kimyasal bir bileşik olan sinnamaldehid’in yağ hücrelerine enerji yakmalarına nasıl yardımcı olabileceği gösterilmektedir. Çalışma, sinnamaldehidin, hem hayvan hem de insan yağ hücrelerinde, kilo kaybına ve obezitenin önlenmesine faydalı olabilecek termojenik ve metabolik tepkileri nasıl aktive ettiğini göstermektedir.

Kararsız kan şekeri aşırı yeme, düşük enerji ve kilo alımına yol açabilir, ancak meyveye, çaylara, yulaflara, fırınlanmış ürünlere  tarçın yağı eklenmesi, glikozun kanda salım hızını yavaşlatmaya yardımcı olur.

Tarçın Yağı Kullanımı

Kozmetik uygulamalarında kullanılan Tarçın Yağı, kuru cildi etkili bir şekilde yatıştırır. Terapötik ve canlandırıcı bir nemlendirici olarak işlev gören bir Tarçın formülasyonu için, 1 damla tarçın yağı düzenli bir yüz kremi içine karıştırın ve gece yatmadan önce az miktarda karışımı cilde masaj yapın. Krem hızlı emici değilse, tamamen emilene kadar cilde masaj yapmaya devam edin. Fazla krem ​​pamuklu ped ile silinebilir. Bu rejim, yaşlanmanın görünümünü azaltmak için her gece devam edebilir.

Saç büyümesini teşvik etmek ve kepek, saç inceltme ve saç dökülmesi için tanınmış bir  şampuanı için 5-6 damla tarçın esansiyel yağını birleştirin. Zeytin yağı ile saçlarınıza masaj yaparak bu karışımı saç derisine sürün. Doğal bir şampuanla yıkaması için 45 dakika bekletin. Bu şampuan rejimi saçları temizlemek ve daha sağlıklı ve daha güçlü büyümeyi teşvik etmek için haftada 3 defa tekrarlanabilir. Alternatif olarak, saç sağlığını korumak, donuk tellere parlaklık katmak ve kafa bitlerine karşı önleyici bir önlem olarak çalışmak için düzenli bir şampuana bir damla tarçın yağı ilave edilebilir.

Tarçın Yağı, zararlı bakterileri ortadan kaldırarak, sivilcenin ve yatıştırıcı enfeksiyonların önlenmesini sağlayarak, iltihaplanma, kızarıklık ve şişmeyi azaltarak cilt sağlığını geliştirmeye yönelik doğal bir yüz yıkaması için yararlı bir malzemedir.  Hindistan cevizi  yağından 3 yemek kaşığı,  baldan 1 yemek kaşığı ve elma sirkesi ile 20 damla tarçın esansiyel yağı  karıştırın. El blenderi ile tüm malzemeleri iyice karıştırın, ardından karışımı uygun bir şişe veya dağıtıcıya dökün. Bu maskeyi kullanılmadığı zamanlarda serin bir yerde saklayın. Bu temizleyiciyi her zamanki yüz yıkama yönteminde yüze uygulayın.

 

Tarçın yağının faydaları ve kullanımı ile ilgili yazımız burada sona ermektedir. Tüm okuyucularımıza sağlıklı günler dileriz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*