Zeytin Yağı Saç Bakımı

Şampuan ve saç kremi kimyasalları arasında, üfleme kurutma, ısıl işlem ve boyama sonucu  saçlar zarar görmektedir. Bölünmüş uçlarınız olsun, kuru ve zayıf saç telleri olsun, kepek ya da sadece karışık  saçlara sahip olun neredeyse tüm foliküler problemlerin muhtemel suçluları nem eksikliğidir. Bundan kaynaklı bu makalede sizlere zeytin yağı saç bakımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Saç için Zeytinyağı 

Zeytin Yağı Saç BakımıZeytinyağı, saç, cilt ve güzellik uygulamaları söz konusu olduğunda gerçekten bir güçlü bir içeriktir. Zengin nemlendirici özellikleri sayesinde saçlarınızda kullanım için idealdir. Zeytinyağını yemek pişirmek için   düşünürken, banyoda bir şişe zeytinyağı bulundurmak saçınızın daha sağlıklı, daha güçlü ve daha parlak görünmesine yardımcı olabilir. Düzenli saç kremi, sıcak yağ tedavisi veya saç bakım ürünü olarak kullanmanız   zeytinyağının birçok faydasını elde etmek için idealdir.

Zeytin Yağının Saça Faydaları 

 • Limon suyuyla karıştırılmış zeytinyağı,   kepek tedavisine yardımcı olabilir. Genellikle kuru, pul pul dökülmüş cildin neden olduğu asidik limon suyu, kepek gevşetmeye yardımcı olurken, zeytinyağı cildin yeni, soyulmuş tabakasını nemlendirir. Eşit miktarda zeytinyağı, limon suyu ve su karıştırın, her biri birkaç yemek kaşığı yeterli olmalıdır. Nemli saç derisine masaj yapın, 20 dakika bekletin, durulayın ve şampuanlayın. Bu kepek  tedavisini her haftadan daha fazla kullanmayın.
 • Zeytinyağı, kış aylarında kuru saça ağırlık ve nem katmanıza yardımcı olabilir.  Kuru kış aylarında saçlarınız, şık saç kesimlerinizin dağınık  görünmesini sağlayan kırılma, bölünme ve kıvrımlara daha yatkındır. Biraz zeytinyağı bu problemlerin bazılarını yumuşatmaya yardımcı olabilir. Saçlara hacim  kazandırır , nem katar ve hızlı bir çözüm olarak idealdir.
 • Saçınıza nemi geri kazandırmak için, sağlıklı görünen  saçınıza zeytinyağı sürün. A, E vitaminleri ve antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, keratinin saçlarda ve nemdeki sızdırmazlıklarda korunmasına yardımcı olur. Zeytinyağı yeni saç köklerinin oluşumunu engelleyen ve saçların büyümesini engelleyen fazla sebum oluşumunu giderebilir.
 • Kuru, beslenmemiş saçlar genellikle stil için zordur. Saçlarınıza bu şekilde şekil vermek sadece onu daha da kurutarak cansız hale getirecek. Zeytinyağlı bir sıcak yağ tedavisi, size kolaylık sağlamanıza yardımcı olur, böylece saçlarınız daha kolay şekillenir. Saçlarınızı yarım fincan zeytinyağı ile kaplayın ve 30 dakika bekletin, saçınıza daha kolay yönetilebilen bir duruma geri dönmesi için gereken nemi verebilir.
 • Zeytinyağı, kırılgan uçları ve kıvırcık bukleleri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yumuşak kilden daha fazla çelik yünü gibi görünen kırılgan uçlarla veya kıvrımlı bukleler ile uğraşırsanız, zeytinyağı saçınızı yumuşatmaya yardımcı olur ve daha esnek hale getirir. Zeytinyağının her hafta doğal ve derinlemesine bakımı, saçınıza birkaç saat boyunca yanlış bir yumuşaklık hissi veren klimalarda kullanılan ekstra silikon bileşenlerinin yerini alabilir.

Zeytin Yağı Saç Maskesi

Zeytin yağı bir çok malzeme ile birleşerek saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca saçları besler ve güçlendirir. Bunu yaparken saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini de sağlar.  Aşağıda sizlere zeytin yağı ile hazırlanmış saç bakım maskeleri sunulmuştur.

Bal ve Zeytin Yağı Saç Maskesi

Bu maske kuru, hasarlı veya karma saçları olan kişiler için önerilir. İçeriğindeki maddeler saçlarınızı yağlandırmadığından yağlı saçlar için de kullanılabilir.Bal en iyi nemlendiricilerden biridir, aynı zamanda birçok anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikler kuru saçları onarmaya yardımcı olur ve  bölünmüş uçları azaltır. İşlenmemiş baldan daha fazla fayda sağlamak için ham bal kullanmayı düşünün.

malzemeler

 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 E vitamini kapsülü
 • Duş başlığı

Bir kasede, zeytinyağını ve balı karıştırın. E Vitamini kapsülünü delin ve   bal ve zeytinyağı karışımına sıkın. Karışım pürüzsüz olana kadar çırpın.  Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve havayla kurutmasını bekleyin. Saçınız tamamen kuruduğunda  karışımı ellerinizle  uygulamaya başlayınız. Tüm saçlarınızı köklerden uçlara kadar bu karışımlar kaplayın.   Saçınızı duş başlığıyla kapatın. Kapağı 30-90 dakika bekletin. Şampuan ile yıkayın ve kremi uygulayın. Kuru saçlarınız varsa, bu karışımı haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Yağlı saçlarınız varsa, maskeyi haftada bir kez uygulayın.

Yumurta ve Zeytinyağı Saç Maskesi

Saç tipinize bağlı olarak bir yumurta ve zeytinyağı saç maskesi hazırlamak için üç farklı yol vardır. Sizin için doğru olanı yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin.Yumurtalar saçlarınızın sağlığını artıran proteinler ve besinlerle doludur. Sarısı kuru ve hasar görmüş saçları besleyen ve onaran  yağlarca zengindir. Yumurta akı, fazla yağları saçınızdan kesen enzimler içerir. Yumurta saç maskesi saçınıza anında bir parlaklık katar ve ilk kullanımdan daha yumuşak bir hale getirir.

malzemeler 

 • 2 adet yumurta sarısı (kuru saçlar için)
 • 2 yumurta akı (yağlı saçlar için)
 • 1 yumurta (normal veya karma saçlar için)
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Saç tipinize bağlı olarak, yukarıdaki listeden tarifte kullanılacak yumurtaların doğru kısımlarını seçin.  Yumurtaları ve zeytinyağını bir kasede çırpın ve iyice birleştirin ve karışım kremsi olsun. Saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak daha fazla veya daha az miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı şampuanlayın ve saç kremi kullanmayın. Saçlarınız hala biraz nemliyken, geniş dişli tarakla  karışımı uygulamaya başlayınız. Tüm saçlarınızı karışımla kaplayın, uçlara konsantre edin.
Herhangi bir artık karışımını buzdolabında bir hafta boyunca hava geçirmeyen bir kaba dökerek saklayabilirsiniz. Maskeyi saçınızdan şampuan ve soğuk suyla durulayın. Soğuk su kullanmak yumurtanın kalıntı bırakmasını önler.  Bu maskeyi haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Avokado Saç Maskesi 

Bu kuru ve hasarlı saçlar için en iyi saç maskelerinden biridir. Avokadolar oleik asit, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve A, B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bütün bu besinler, zeytinyağının iklimlendirme özellikleriyle birleştiğinde, kuru saçı nemlendirmek için mükemmel bir maske oluştururlar. Saç maskesi saçlarınızı parlak, yumuşak ve yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olur. Saçları yumuşatır ve saçınızı doğru besleyici maddelerle besler.

malzemeler 

 • 1 adet olgun avokado
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Avokadoyu alın ve içinde topak kalmayana kadar ezin. Avokadoya iki çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Pürüzsüz bir macun oluşturana kadar malzemeleri karıştırın. İsteğe bağlı olarak, bu karışımı ekstra nemlendirmek için iki çorba kaşığı bal ekleyebilirsiniz.  Herhangi bir kir birikmesini önlemek için saçınızı şampuanla yıkayın. Saçlarınız hala hafif nemliyken, geniş dişli tarakla  zeytinyağı ve avokado saç maskesini uygulamaya başlayınız. Köklerinize ve saç uçlarınıza konsantre olun. Tüm saçlarınız kaplandıktan sonra, sıcak, nemli bir havlu veya duş başlığı ile örtün. Bir saat veya 45 dakika bekletin. Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve saç kremi ile tamamlayın. Saçınızı  çok fazla hasarlı veya kuru değilse, ayda bir kez bu maskeyi uygulamanız yeterlidir.

Zeytinyağı ve Muz Saç Maskesi 

Kuru ve yıpranmış saçları olan kişiler için bir zeytinyağı ve muz saç maskesi tavsiye edilir. Muzlar saçınıza zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardım eden antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca parlaklık katar ve hasarlı telleri nemlendirir,  saç milini güçlendirir. Muzda bulunan potasyum saç dökülmesini önler. Aynı zamanda nem kaybını en aza indiren yağlı yağlar içerir.

malzemeler 

 • 1 olgun muz
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Muzu kabaca doğrayın ve bir karıştırıcıya atın. Pürüzsüz bir macun alana kadar karıştırın. Zeytinyağı ekleyin ve tekrar karıştırın. Bir kasede zeytinyağı ve muz karışımını toplayın.  Saçınızı temizlemek için saçınızı şampuanlayın. Saçlarınız hala nemliyken,  saç maskesini  uygulamaya başlayınız. Tüm saçlarınızı kaplayın, uçlarına konsantre olun. Saçınızı duş başlığıyla kapatın ve maskeyi 30 dakika boyunca açık tutun. Şampuanla serin su ve koşulda yıkayın. Hasarı ve kuru saçları tamir etmek için haftada bir kez bunu yapın.

 

Ülkemizde zeytin yağı çok yaygındır.  Bundan kaynaklı bu makale sizlerin saçlarına bakım yapması için özel olarak hazırlanmıştır. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Sağlıklı günler diler , saç bakımınız için aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Susam Yağı Saç

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçların Güçlenmesini Sağlayan Besinler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*