Squat Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Spor yapan kadınların aktif olarak en çok tercih ettiği hareketlerin başında squat geliyor. Squat, vücudumun hem dengesini hem de esnekliğini artırmaya olanak sağlayan kuvvet antrenmanları bütünüdür. Güçlü bir beden duruşu oluşturabilmeye olanak sağlıyor olmasıyla beraber, sıkı kalça sahibi olmanın temel noktasını oluşturur. Vücut ağırlığı ve ağırlıkla yapılabiliyor olmasıyla beraber, vücut için faydalı bir harekettir. Diğer egzersiz hareketlerinden ayrıldığı nokta ise vücudun sadece tek bir noktasını değil üç farklı noktasını birden çalıştırabiliyor olmasıdır. Aletli ve aletsiz olarak yapılabilme özelliğine sahip olmasıyla beraber, başlangıçta genel olarak aletsiz yapılması uygundur. Kuvvette artış görüldükçe ağırlık ile beraber hareketin yapılabilmesi mümkündür.

Squat Hareketinin Çalıştırdığı Bölgeler

Bacakları çalıştırmada oldukça etkili bir hareket olmasıyla beraber kasların sıkılaşmasına olanak sağlar. Hem üst hem de alt bacaklardaki kasları gerek squat hareketi, kas yapısını olduğundan daha sıkı bir hale getirir. Bölgesel yağlanma ile savaşta oldukça büyük bir öneme sahiptir. Squat doğru bir şekilde yapıldığında bacak harici olarak kalça, sırt ve karın kaslarının çalışmasına da olanak sağlar. Vücudun zor şekillenen kas grupları arasında yer alan kas gruplarına direkt olarak etki eden başka bir hareket daha yoktur. Squat ile sıkı bacaklara ve sıkı bir kalçaya sahip olabilmenin mümkün olmasıyla beraber, herkes için yapılabilir durumdadır.

Squat Hareketi Yararlı mı?

Vücudun farklı noktalarını çalıştırabilmeye olanak sağlıyor olmasıyla beraber aynı zamanda formda kalmayı da sağlayacaktır. Her açıdan yararlı bir hareket olmasıyla beraber özellikle ağırlıkla çalışırken dikkat edilmesi gereklidir. Zira yanlış bir hareket sonucunda vücudun farklı noktalarında sakatlanmalar meydana gelebilir. Uzun vadeli olarak etkisini gösterecek olmasıyla beraber, düzenli ve doğru yapıldığında gözle görülür etkisini gösterecek bir harekettir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir